Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć kogokolwiek bliskiego to zawsze wybitnie uciążliwe doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic nadzwyczajnego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnorodnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Warto pamiętać, iż środek transportu często wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. W co niektórych przypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeśli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zbyt rozległy. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co zezwala znacznie ograniczyć wydatki.

Co jest niezbędne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wtedy, kiedy tak właściwie dopełni się paru formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtedy, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie pokazane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, porządnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy świadczące usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty trzeba uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany zostanie transport samochody jednostka gospodarcza zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. To naturalnie dzięki temu stres połączony ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

By admin

Related Posts

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.